Atlasy i slowniki
Atlas podziału hydrograficznego Polski
Seria Atlasy i monografie IMGW Warszawa 2005.
Praca zespołowa pod kierunkiem Haliny Czarneckiej.
W serii Atlasy i monografie ukazała się publikacja zawierająca nowy podział hydrograficzny Polski. Publikacja składa się z dwóch części. Część pierwsza zawiera barwną mapę podziału hydrograficznego Polski w skali 1:200 000 prezentowaną na 112 arkuszach uzupełnionych skorowidzami (przykładowe mapy poniżej). W części drugiej zgromadzono dane o 29 tys. zlewni wyznaczonych w dorzeczach ponad 14 tys. ważniejszych cieków. Zamieszczono również indeks nazw własnych cieków, jezior i zbiorników oraz wykaz czynnych wodowskazów IMGW-PIB. Obie części Atlasu zawierają obszerną charakterystykę nowego podziału składającą się z opisów metodycznych, skorowidzów i objaśnień.
Treść mapy Atlasu została przeniesiona bez generalizacji jakościowej i ilościowej z mapy cyfrowej
w skali 1:50 000 na mapy Atlasu w skali 1:200 000. Dzięki temu została zachowana pełna treść hydrograficzna podstawowych map topograficznych w skali 1:50 000, łącznie z bogatą siecią drobnych cieków i rowów melioracyjnych stanowiących tło mapy. Podkreśla ona charakter i współtworzy obraz sieci wodnej regionów Polski.
Dane przedstawione w Atlasie (mapy i zestawienia zlewni) dotyczą obszaru całej Polski i części dorzeczy Wisły i Odry położonych poza granicami kraju.
Treścią Atlasu jest sieć wodna: rzeki, kanały, rowy, jeziora i sztuczne zbiorniki oraz działy wodne wyznaczające dorzecza i zlewnie cieków od I do VIII rzędu. Każdy ciek i jego zlewnie elementarne mają indywidualne numery mieszczące się w jednolitym systemie kodowym każdego dorzecza i całej Polski.
Atlas podziału hydrograficznego Polski może zainteresować szerokie grono pracowników naukowych, dydaktycznych i inżynierów zajmujących się gospodarką wodną, ochroną środowiska czy planowaniem przestrzennym, a także może być wykorzystany w projektach realizowanych w ramach wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej UE.
Atlas jest obecnie dystrybuowany zgodnie z listą ustaloną przez Ministerstwo Środowiska.
IMGW-PIB zbiera zamówienia od instytucji i osób spoza listy dystrybucyjnej.
Zainteresowanych publikacją prosimy o kontakt:
Zakład Hydrografii i Morfologii Koryt Rzecznych
IMGW-PIB, ul. Podleśna 61,
01-673 Warszawa
Halina Czarnecka,
tel. 22 56 94 228
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Mapy
Kliknij na miniaturę, aby obejrzeć mapę w powiększeniu.
Kliknij na miniaturę, aby obejrzeć mapę w powiększeniu.
Kliknij na miniaturę, aby obejrzeć mapę w powiększeniu.